KOŚCIUSZKI 34
71 341 78 21
OLSZEWSKIEGO 128
71 345 55 55
PILCZYCKA 57
71 353 44 17
RAKOWA 6
71 325 77 77
  Raty 0%

  Nowy rozmiar 27,5 cala

  Rynek rowerów MTB bardzo szybko ewoluuje. Jeszcze kilka lat temu sprawa była prosta – dostępny był jeden rozmiar koła, 26 cali, ale już trzy lata temu standard 29 cali szturmem zdobył serca rowerzystów, zwłaszcza tych, którzy startują w zawodach i do kolarstwa podchodzą bardzo serio. Rekord czasu wejścia do gry został jednak pobity, wszystko za sprawą „nowego” standardu 27,5 cala lub jak kto woli, 650b.

   

  Standard pośredni, z angielskiego ochrzczony jako „tweener”, to żadna nowość, bo rozmiar 650b, nazywany czasem wprost „takim większym dwadzieścia sześć”, istnieje od lat. Wcześniej stosowany w wybranych rowerach miejskich, okazał się złotym środkiem dla tych, którzy posmakowali jazdy w górach na dużym kole 29 cali, ale czuli, że brak mu tej dynamiki i żywiołowości małego rozmiaru. Standard 650b nie jest dokładnie pomiędzy 26 a 29 cali, raczej łączy zalety jednych i drugich, z niewielkimi stratami. Z naszych firm jedynie Specialized zadeklarował, że nie planuje wprowadzenia nowego rozmiaru, ale w obecnej sytuacji opór tego producenta wydaje się jedynie chwilowy (dzisiaj już wiemy, że Specialized przygotowuje opony w rozmiarze 650b, co sugeruje wejście tego producenta w nowy standard, pomimo wcześniejszych deklaracji - przyp.red.). Cały rynek, jak również rowerzyści, przyjmują pośrednie koło z otwartymi ramionami; Cube, Kross, Unibike i Giant wprowadzili do oferty nie tylko pojedyncze modele, jak to było w przypadku 29 cali, ale całe linie produktowe, nierzadko w równej proporcji do pozostałych typów. I tak Kross oznacza nowe rowery oznaczeniem Level R, a pozostali po prostu dopisują oznaczenie 27,5 (lub 27.5) do nazwy w celu łatwiejszej identyfikacji.

   

  Nowe koło świetnie spisuje się w rowerach typu enduro, all mountain i trail. Lepiej przejeżdża po nierównościach, niż 26 cali, ale nie jest ociężałe i ma minimalny wpływ na zwrotność na krętych szlakach. Dodatkowo nie stawia przed konstruktorami ograniczeń, jak 29, dużo łatwiej jest zaprojektować skutecznie działające zawieszenie i taką geometrię, jaka najlepiej sprawdzi się w terenie, bez żadnych kompromisów. Szczegółowe porównania podstawowych parametrów wszystkich rozmiarów znajdziecie na poniższych wykresach przygotowanych przez firmę Giant.


   

  ciezar_kola_620.jpg

   

   

  kat_natarcia_620.jpg

   

  wartosci_przyspieszenia_620.jpg

   

   

  glowka_ramy_620.jpg

   

  powierzchnia_przylegania_620.jpg

   

  DLA KOGO JEST NOWY ROZMIAR 27,5 CALA?

   

  To najbardziej uniwersalny rozmiar kół, na którym odnajdą się osoby niskie, jak i bardzo wysokie. Osoby o niewielkim wzroście mogą skorzystać z benefitów dużego koła, bez wrażenia jazdy na bicyklu. Fani grawitacyjnych odmian MTB odczują mniejszą podatność średniego koła na wpadanie w dziury i związane z tym utraty prędkości. Rower pozostaje przy tym zwrotny i nie pozwala wykorzystać pełnię nabytej techniki jazdy.

  Standard 27,5 cala jest już w pełni wspierany przez producentów podzespołów i obecnie nie ma żadnego problemu z dostępnością dętek, opon, widelców czy nawet ram z nim kompatybilnych.

   

  PEŁNĄ OFERTĘ ROWERÓW NA KOLE 27,5 CALA (650b) ZNAJDĄ PAŃSTWO POD TYM ADRESEM NASZEGO KATALOGU NA ROK 2014.